Що спільного в Миколаївщини та Міжнародного дня польоту в космос

Що спільного в Миколаївщини та Міжнародного дня польоту в космос

12 квітня весь світ відзначає Міжнародний день польоту людини в космос. Миколаївщина має з цією темою безпосередній зв'язок. Адже колись давно в селі Солдатське поблизу Вознесенська про всеосяжне небо мріяв маленький Льоня, той самий Леонід Каденюк, якого в 1997 назвуть першим космонавтом Незалежної України, який хлопчиком майже щоліта приїздив у Солдатське до своїх дідуся і бабусі, маминих родичів. У той час про престижну професію космонавта мріяло чимало людей, адже юність Леоніда Костянтиновича припала на період розвитку космічної сфери в радянському союзі.

1997-го мрія Каденюка здійснилась – село Солдатське на Миколаївщині, як і весь світ, довідалося, що у далекий, незвіданий космос на американському космічному кораблі Space Shuttle «Columbia» полетів українець Леонід Каденюк. 

Шлях до космосу зайняв у нього більше 20 років. В 1976 році Леонід Каденюк вирішив спробувати свої сили у відборі до загону радянських космонавтів. Після тривалих фізичних і психологічних тренувань його та ще 8 чоловіків відібрали серед понад 3000 охочих.

Опісля Леонід Каденюк пройшов загальнокосмічну підготовку і отримав кваліфікацію льотчика-випробувача та космонавта-випробувача.

Тривалий час Каденюк вивчав різні космічні кораблі та літав більш ніж на 50 типах літаків різного призначення, здебільшого – винищувачах. Якщо порахувати загальну кількість часу, проведеного ним в небі, цей показник сягне майже 2,5 тисяч годин.  

Коли вже за часів незалежної України постало питання про політ українця на борту американського космічного корабля, Каденюк написав заяву про бажання взяти участь у конкурсі. Незабаром його викликали на комісію. Перед запуском шатла "Колумбія" в космос і участю в цій місії, Леонід Каденюк пройшов безліч виснажливих тренувань і випробувань, які готували його до тривалого перебування в умовах невагомості.

З 19 листопада по 5 грудня 1997 року Каденюк здійснив політ в космос.

«Хто мене чує – доброго дня моїй Україні!» - так привітав Леонід Каденюк свій народ з борту космічного корабля. У космос з собою Леонід Каденюк взяв символи України: прапор, тризуб та "Кобзар" Шевченка.

У космосі українець та його колеги проводили експерименти спільного українсько-американського дослідження з трьома видами рослин: ріпою, соєю і мохом. Зокрема, вони вивчали, як стан невагомості впливає на фотосинтетичний апарат рослин, на запліднення та розвиток зародка тощо.

"У космосі найбільше вражає такий чинник космічного польоту як невагомість. Вражає сам космос і весь Всесвіт. Я був вражений тим, як виглядає Земля з космосу. Це було просто неймовірно. Жодна фотографія космосу не здатна передати тієї краси Всесвіту, яку людина може побачити своїми очима",

 – описував своє перебування в космосі Каденюк.

Україна зустрічала Каденюка як героя, власне, йому  було офіційно присвоєно це звання.

Після польоту в космос Леонід Каденюк працював в ЗСУ та був радником Президента України з питань авіації і космонавтики, а також народним депутатом України. Крім того, він став автором 5 наукових праць та художньо-публіцистичної книги "Місія – Космос", в якій землянам заповідав берегти свою прекрасну планету.

Леонід Каденюк несподівано пішов із життя 31 січня 2018 року. Він був першим і допоки єдиним космонавтом Незалежної України.

За матеріалами:

Вознесенської РДА

Радіо Максимум

Добавить комментарий