"Німецькі дошкільнята мають більше свободи": досвід педагога з Первомайська


Колишня вихователька з Первомайська, яка нині не працює за спеціальністю, Анастасія Рибалка взяла участь у міжнародному проекті взаємопорівняння українських та німецьких систем цінностей в дошкільній освіті

Про проект дівчина дізналася із журналу "Дошкільне виховання". Для участі потрібно було написати аналітичний текст про освіту в Україні - розповідає Анастасія: 

"Треба було описати, що є позитивного, що негативного, що необхідно змінити. Я заповнила конкурсну анкету і потрапила в тридцятку учасників, які мали змогу поїхати до Львову та продовжити дискусію з приводу дошкільної освіти в Україні та цінностей, які ми виховуємо в наших дітях." 

На наступному етапі цього проекту обрали 12 учасників, які мали змогу поїхати до Дортмунда (Німеччина) та на власні очі побачити, яка ситуація в дитячих садках Німеччини. Найбільше представницю України вразило те, що діти там мають більше свободи. 

"Вони самі обирають, що їстимуть на обід, вміють користуватися ножами і виделками, не бояться забруднитися в процесі роботи. Звісно, це контрольована свобода, але так вони вчаться бути самостійними. Окремої уваги заслуговують стосунки між батьками та дитячим садком, адже в Німеччині ситуація абсолютно інша. Там батьки та адміністрація є партнерами, і в разі незадоволення однієї зі сторін, вони можуть розірвати партнерські стосунки,"

 - ділиться враженнями Анастасія. 

Директор дитсадка в Дортмунді Карстен Вайсгуд розповів учасникам проекту про підходи у вихованні:

"Якщо дитина 8 годин була у садочку і повернулася додому чистою, це означає, що дитина нічого не робила. Наші діти самі вирішують, наприклад, коли, де і з чого вони будуватимуть намет, що їм для цього потрібно, вихователі не вирішують це за них. Нехай цей намет буде кривенький, і не буде схожий на намет. Але здібності,  які дітям будуть потрібні у подальшому житті, вони отримують саме тоді, коли працюють самі. І тому наші діти після активної праці завжди брудні."

По приїзду Анастасія Рибалко поділилась побаченим у Первомайському дитсадку №31. Там було проведено круглий стіл з педагогами: обговорювали ситуації в Німеччині та в Україні, переглядали зняти художній фільм, педагоги порівнювали та розуміли різницю у вихованні. Відгуки про систему виховання в Німеччині були позитивними, але перекласти ці принципи на українські реалії - питання досить проблемним.

Добавить комментарий